Přírodní oleje v kosmetologii
Když se mne mí kolegové nebo žáci ptají, kterou kosmetiku při práci používám nejraději, odpovídám jim, že jen přírodní. Značka kosmetického prostředku pro mne nic neznamená, důležité je jen to, z čeho je vyroben. Je nesmysl utratit za kapičku krásně vonícího krému sto euro, když je v seznamu ingrediencí na prvním místě minerální olej nebo vůně parfému. Spíše vás takový produkt zklame a v tom lepším případě vám neuškodí. Jestliže si však stanovíte důležitější cíl, jako je vrátit kůži zdravý vzhled nebo prodloužit její mladistvý vzhled, vybírejte jen přírodní produkty (bez chemické modifikace). Používání kosmetiky vyrobené na bázi minerálního oleje pokožce hodně škodí. Tyto produkty zpomalují metabolismus a zvyšují počet toxinů v pokožce, což následně ovlivňuje lidské zdraví. Tento vliv není vidět okamžitě, ale nepochybně mnohé z těchto látek, které lidé nanáší na svou pokožku, přímo ovlivňují slábnutí imunitního systému, což je strašákem pro lidi západní Evropy. Práce imunitního systému je oslabena nebo narušena, objevují se různé alergické reakce, protože organismus musí bojovat s velkým množstvím cizorodých syntetických látek a produktů jejich rozpadu. Myslím si, že nikoho ani nenapadne, aby salát poléval minerálním olejem předtím, než začne hodovat. Vždyť to má na enzymatický a imunitní systém pokožky stejný, absolutně nefyziologický vliv, jako bychom se rozhodli tento produkt užívat vnitřně.
Protože základní sférou mé činnosti je masáž (léčebná i kosmetická), má pro mne velký význam masážní prostředek, který používám při práci s tělem a obličejem klienta. Tento prostředek musí odpovídat řadě požadavků: zaprvé musí zajišťovat dlouhodobé a komfortní klouzání, zadruhé nesmí vyvolávat žádné negativní reakce (podráždění, alergie) a zatřetí musí mít na kůži klienta viditelný kladný vliv. V tomto ohledu není nic dokonalejší než to, co vymyslela sama příroda. Přírodní rostlinné oleje kromě toho, že odpovídají všem profesionálním požadavkům, mají ohromný energetický potenciál pro Vaši práci.
Proč jsou všechny rostlinné oleje pro kůži a organismus jako celek tak prospěšné? Protože jsou její potravou. Pramáti celé západní medicíny Ájurvéda tvrdí, že člověk má nanášet na kůži jen to, co je možné sníst, tj. potravu.
Kůže je asimilační orgán. To, co nanášíte na kůži, ji buď vyživuje a obnovuje, nebo omezuje a narušuje její metabolické funkce. Přitom kůže je také pozoruhodná biologická bariéra, která funguje jako polopropustná membrána, která propouští jedny látky a zadržuje ostatní. Přírodní vyživující substance zvyšují kvalitu kůže, protože přes ni prostupují ke spodním tkáním a lymfě, přičemž s sebou přináší blahodárný vliv na živé tkáně. Díky tomu, že mnohé rostlinné oleje mají chemickou strukturu podobnou jako kožní sebum, lehce se včleňují do různých vrstev kůže, a tím obnovují nedostatek lipidů. Rostlinné oleje obsahují velký počet vitamínů, minerálů, enzymů a fosfolipidů, které zpevňují a vyživují tělo. K tomu, aby rostlinné oleje obsahovaly všechny tyto blahodárné prvky v maximální celistvé formě, musí být rostlinný olej vylisován za studena. To znamená, že proces získávání oleje ze semen rostlin musí být proveden bez tepelné úpravy a použití chemických prostředků.
V přírodě existuje až neuvěřitelná různorodost rostlinných olejů. Jsou obsaženy v semínkách všech rostlin a slouží jako vyživující a strukturální materiál pro zárodky rostlin. Za několik tisíc let vývoje lidstvo objevilo jen několik desítek rostlinných olejů, které jsou pro něj nejdůležitější. Při celkové shodě chemické struktury má každý rostlinný olej svůj vlastní komplex cenných vlastností a kvalit. V medicíně a kosmetologii zaujímají rostlinné oleje velice důležité místo, protože jsou nejen základem lékařských nebo kosmetických preparátů, ale i vystupují jako samostatný léčivý nebo kosmetický prostředek. Všechny přírodní oleje mají výborné změkčující, vyživující a zvlhčující vlastnosti (brání transdermální ztrátě vlhkosti). Mnohé z nich (jojobový olej, olej z pecek vinné révy, pšeničných klíčků, pupalky dvouleté) mají výrazné protizánětlivé, hojivé a antioxidační schopnosti, jakož i schopnost zrychlovat regeneraci buněk a tím stimulovat proces omlazování kůže. Černý sezamový a kokosový olej má zklidňující vlastnosti a vlastnosti chránící před slunečními paprsky, což je činí použitelnými jako skvělé opalovací prostředky. Ale pro mne jako pro profesionála je nejzajímavější možnost míchání různých olejů v určitém poměru s cílem získávat nové produkty, které mají řadu unikátních vlastností. Například jestliže vezmeme čistý kokosový olej, bude dostatečně hustý a těžký a při pokojové teplotě tuhne. Proto jej můžeme, abychom jej učinili lehčím a tekutým, zředit olejem z peciček vinné révy nebo jojobovým olejem, které ještě k tomu přidají antioxidační účinky. Dále abychom nasytili směs vitamíny rozpustnými v tucích, přimícháváme do ní olej z pšeničných klíčků. Ve výsledku jsme získali skvělý prostředek pro práci s mastnou pokožkou obličeje a hlavy, která má sklon vytvářet akné. Zbylo nám jen vdechnout získanému produktu duši – přidat nějaké éterické silice, které znásobí protizánětlivé a samoregulační vlastnosti a přidají mu příjemnou vůni.
Již po dobu několika století se v medicíně a kosmetologii používají rostlinné oleje, což je neoddělitelně spojeno s aromaterapií. Aromaterapie byla několikrát ve svém vývoji nebývale populární a téměř zapomenutá, měla sakrální význam při obřadech přinášení obětí bohům a vykonávala každodenní ochrannou funkci před parazity, laskala těla carů a léčila rány vojáků. Ještě před několika stoletími vědci a kněží přistupovali k použití aromatických rostlin empiricky, přičemž hlavním vodítkem bylo osobní vnímání toho nebo onoho aroma. Dnes objevujeme tuto vědu v mnohém znovu. V současnosti používáme údaje biochemického a fyziologického výzkumu a můžeme mluvit o kolosálním vlivu rostlinných aromatických látek na vnitřní prostředí organismu a podporu psychické a emocionální pohody. Můžeme se dlouze hádat o tom, jestli je možné nazývat aromaterapii plnohodnotnou součástí medicíny, ale je nesporné, že má tato věda ohromný vliv na rozvoj estetiky a kultury lidské společnosti.
V naší neodolatelnosti jsou skryté jedny z nejdávnějších reflexů, které mají hluboké kořeny v dějinách lidské evoluce, jako je např. vzhled. Podstata psychofyziologického vlivu různých vůní na člověka není ani v současnosti zcela prozkoumána. Čas od času si to neuvědomujeme, ale provádíme úkony, které jsou automatickou reakcí na vlivy sotva znatelných aromatických látek. Éterické oleje můžeme nazvat rostlinným humorálním extraktem obsahujícím až několik set různorodých aktivních signálních molekul, které řídí život rostlinného společenstva a jsou schopny ovlivnit biochemické procesy v lidském organismu. Ne náhodou je při názorné charakteristice těchto látek používán pojem quinta-essence. Pod pojmem quinta-essence, přírodním filosofickým určením, se rozumí určitý pátý přírodní živel, který je nepolapitelný jako éter, který však řídí všechno ostatní. Skrytá síla skrývající se v květech, listech, kůře, kořenech a plodech aromatických rostlin je schopna přitahovat a odpuzovat, stimulovat a potlačovat, vzrušovat a uklidňovat. Naučit se řídit tuto sílu ve prospěch lidstva je základním úkolem aromaterapie.
Společnost MANUALISTIC integruje vědomosti a zkušenosti různých epoch a civilizací, nabízí svou koncepční aromaterapeutickou sérii QUINTA ESSENTIA, která obsahuje nejširší výběr přírodních kosmetických prostředků učených pro masáž a péči o pokožku obličeje, těla i hlavy.
Zkušenosti několika století antické kultury těla sestává v recepturách těch nejcennějších masážních olejů. Quinta-essence léčivých rostlin Toskánska a Provensálska, pomerančových a bergamotových sadů na Sicílii, exotických plodů tropických zemí se slily do magické symfonie aroma. Ideálně vyvážená koncentrace éterických olejů nevyvolává nepříjemné pocity a podráždění. Aroma se doslova rozpouští na kůži a nechává po sobě jen lehký opar, jen připomínku na minuty rozkoše.
Vysoce kvalitní rostlinné oleje makadamských ořechů, sladkých mandlí, avokáda, pecek meruňky, jojoby, kokosového ořechu obsahují výborné změkčující, výživné, ochranné a stimulující vlastnosti s vysokou pronikavostí, díky čemuž plnohodnotně obnovují vodní a lipidovou rovnováhu kůže, vrací jí hladkost a elasticitu. Každý ze základních olejů má sám o sobě rozlehlou paletu kosmetických vlastností, ale spojené v pečlivě prozkoušených poměrech vytváří vskutku nejbohatší spektrum cenných kvalit a slouží jako ideální podklad pro aromaterapeutické působení a je tím nejlepším vodičem éterických olejů. Všechny éterické oleje jsou vybírány na základě principu synergie, doplňují se a vzájemně znásobují svůj potenciál. Jsou schopny lehce ovlivnit vědomí, obnovovat síly, harmonii a životní optimismus.
Doktor Sergej Šurevič
Sergey Shchurevich